Total Views: 487

Олена Коссак: «По вірі Вашій буде дано…»
Засновник і керівник тренінгового центру «Ля Телепате» Олена Коссак – про те, чому керівникам малого та середнього бізнесу важливо працювати над собою, про стратегічне планування і ефективний тімбілдінг.

– Олена, як ви прийшли в сферу тренінгів?
Я була викладачем, писала дисертацію і планувала займатися тільки наукою. Продажі тоді здавалися мені чимось досить нецікавим і далеким…

Але одного разу, я задумалася про те, скільки корисних речей зробила в своєму житті? У підсумку, вирішила, що не бачу сенсу далі займатися наукою і в середині семестру пішла з роботи. Деякий час було важко, а потім влаштувалася в компанію на керівну посаду. Мені було 22 роки. Через деякий час, набравшись управлінського досвіду, вирішила відкрити свій бізнес – і ось уже 11 років я засновник та комерційний директор власної архітектурно-дизайнерської компанії.
Спілкуючись з людьми, побачила брак знань в сфері бізнесу і попит на навчання. Спочатку працювала тренером самостійно, потім, разом з партнерами, відкрила тренінговий центр.

Які послуги надає тренінговий центр «Ля Телепате»?
Тренінговий центр створений для підтримки і розвитку малого та середнього бізнесу. Адже саме ці компанії просувають вперед економіку держави. Ми працюємо з керівниками і власниками підприємств, яким кожен день потрібно приймати стратегічні рішення. Якщо людина відчуває себе невпевнено, не володіє інструментами управління, то їй буде складно контролювати ситуацію в своїй компанії. Прийняття стратегічних рішень для топ-менеджерів можна порівняти з керуванням кораблем. Справа в тому, що в бізнесі ніколи не буває гарної погоди – корабель завжди пливе під час шторму. Якщо штурману здається, що хороша погода прийшла надовго і тому можна розслабитися, виникає реальна небезпека аварії корабля.

– Іншими словами, в бізнесі немає зони комфорту?
Частина керівників дійсно починають відчувати комфорт і оманливу стабільність. Якийсь час вони навіть перебувають у цьому спокійному стані, вважаючи, що достатньо знають ринок і конкурентів. Далі людина або сама розуміє, що зайшла в глухий кут, або їй це покажуть обставини. Наприклад, це може бути звільнення співробітників. Є й інший сигнал – динаміка прибутку. Якщо зростання немає, працює таку саму кількість людей, що і раніше, – значить, бізнес перестав активно розвиватися. На тренінгах ми вчимо власників і керівників, як уникнути цих проблем.

– Чому керівникам важливо працювати над собою?
У керівника дуже широке поле діяльності. Якщо не вміти структурувати ці процеси, то людина просто не буде бачити обсяги своєї роботи. Це може відбитися негативно і на бізнесі, і особисто на ньому, аж до емоційного вигорання.

– Як працювати з мотивацією співробітників в малому і середньому бізнесі?
Зараз неефективно впливати на співробітників тільки за допомогою зарплати. Вона може впливати на швидкість виконання і обсяги робіт, але вирішального впливу на ефективність персоналу не робить. Поряд з матеріальними і нематеріальними складовими, ми вчимо роботі з інформаційною мотивацією. Співробітник буде зацікавлений працювати на підприємстві, де розвивають його навички і дають нові знання.

– Розкажіть докладніше про ваших клієнтів.
Ми підтримуємо українців, які самі створюють підприємства, самі набирають колективи. Мені цікаво працювати з такими людьми. Невеликі компанії дуже динамічні. Якщо ти приходиш у велику компанію, то відчуваєш себе лише маленьким гвинтиком у системі, для тебе вже прописана посадова інструкція. Невеликий бізнес рухається вперед саме за рахунок енергії співробітників. Ті люди, які стояли біля витоків компанії, потім стають топ-менеджерами і самі керують співробітниками. Це дуже цікаво. Вони постійно стикаються з новими викликами в бізнесі, і ми допомагаємо ефективно з ними працювати.

– Які тренінги найбільш затребувані?
Спочатку ми концентрувалися на роботі з топ-менеджментом. Тренінги були здебільшого про побудову управлінської вертикалі, мотивацію, контроль, розподіл функцій, делегування повноважень і розвиток співробітників. Вивчивши ринок, ми зрозуміли, наскільки для кожного підприємства важливі продажі. Важливо вчити співробітників не тільки грамотно продавати, але намагатися допомогти покупцеві своїм товаром або послугами. В даний момент тренінги з продажу одні з найбільш популярних.

– Наскільки ефективним інструментом в бізнесі є тімбілдінг?
Результат якісного тімбілдінгу – здатність людей в команді відчувати один одного. Це означає – тобі важливо зрозуміти, з якими переживаннями або думками прийшов твій співробітник. Якщо всі в компанії просто зображують хороші відносини, не цікавлячись особистістю іншої людини, між співробітниками з’являється порожнеча. Коли на підприємстві все добре, ця порожнеча нікому не заважає. Однак небезпека полягає в тому, що, коли виникнуть труднощі, то людям, яким було до цього все одно, стане байдуже ще більше. Погана команда в таких ситуаціях просто не може ефективно діяти.
Тренінгові центри можуть залучати психологів, HR-менеджерів, аніматорів або використовувати інші методики, але мета завжди одна – викликати загальні емоції, щоб допомогти людям відчувати один одного. Чим менше байдужості, тим краще колектив буде виходити з кризи.

– Чи потрібен тимбилдинг керівнику? Або він допомагає тільки колективу?
Керівники постійно знаходяться під тиском, відчувають постійний стрес. Якщо сам колектив не прагне допомогти керівнику, йому буде дуже важко. Наприклад, якщо він захворіє, то не зможе займатися не тільки стратегічним плануванням. Сил може не бути навіть на вирішення поточних питань, і команді доведеться працювати самостійно. Потрібно вміти правильно розподіляти обов’язки і делегувати повноваження. На це, найчастіше, і спрямовані завдання, що виконуються командою. Тому, в якісному тімбілдінге, в першу чергу, повинні бути зацікавлені саме керівники.

– Які напрацювання використовуєте при побудові успішних команд?
Ми працюємо спочатку з логічним мисленням, а тільки потім переходимо на рівень емоцій. Використовуємо арт-терапію, інші методики, які дозволяють отримати хороший результат. Техніки роботи підбираємо після вивчення колективу. Ми взаємодіємо з клієнтами і після тренінгу, тому аналізуємо корисний результат і знаємо, які методики найбільш ефективні в певній ситуації.

– Як проходять заняття?
Є два основних види тренінгів. Перший ми проводимо на базі нашого центру. Раз на два тижні формується група, яка потім займається цілий сезон. Зазвичай вона складається з керівників. Другий вид – це робота з колективом. Зустрічатися можемо один раз в два-три місяці, але тоді працюємо цілий день. Проводимо цей інтенсив, а потім аналізуємо ефект. Після тренінгу продовжуємо спілкуватися з керівникам, постійно готові відповісти на питання співробітників. Робимо ставку не на разову роботу, а на тривалі конфіденційні відносини.

– Як правильно вибирати бізнес-тренера?
Важливо орієнтуватися не на рекламу, а оцінювати роботу самого тренера. Подивіться в мережі його виступ від початку до кінця. Зверніть увагу на те, що він говорить аудиторії, як себе веде, чи немає оціночних суджень по відношенню до аудиторії, чи шанобливо він відноситься до слухачів. Будь-які негативні емоції під час спілкування з тренером потрібно сприймати як важливий сигнал. Наприклад, ви можете відчути себе менш впевненим і успішним. Це тривожний дзвіночок. Така людина вам навряд чи допоможе.

– Чи працюєте з іноземними замовниками?
Ми не обмежуємо свою діяльність тільки України. Я проводила тренінги в Прибалтиці та Скандинавії. Працюючи з іноземними замовниками, я побачила, що проблема управління у них стоїть так само гостро, як і у нас. Однак там люди швидше сприймають інформацію. Якщо у нас тренінг займає 4,5 години, то європейцям для правильної обробки і розуміння матеріалу досить 2,5 годин.

 Що порадите нашим читачам?
Пам’ятайте, що по вірі вашій дано буде. Важливо, щоб людина вірила, по-перше в себе, а по-друге, в свою справу. Я не бачила жодного неприбуткового бізнесу, але зустрічала ті, що закрилися занадто рано. Керівники просто не знайшли в собі сили почекати.
Буває важко, бувають сумніви, однак потрібно вірити, що ти досягнеш своєї мети. Хоча ми не завжди знаємо, коли і якими шляхами до неї прийдемо, якщо віримо, що це трапиться – то неодмінно її досягнемо.

(за матеріалами журналу “Caprice lifestyle”)