Total Views: 140

Наскільки важлива новорічна ніч? Як вона впливає на свідомість людини?

Умовно можна сказати, що людський мозок складається з трьох мозків: мозку рептильного, мозку ссавців і мозку приматів. Кожен з них має різний філогенетичний вік і різні принципи функціонування та різні функції. Швидкість переконвертовування інформації з одного мозку у інший становить. Тому ми свій вибір, який ми точно зробимо усвідомлюємо згодом.

Отже, перший мозокрептильний має вік 100 мільйонів років, відповідає за життєзабезпечуючі функції організму: дихання, серцебиття, сталість внутрішнього середовища тощо.
Він простий, надійний і знаходиться в самій основі мозку. Він містить центр болю і страху. Він нас оберігає від небезпечної поведінки, наприклад, блокує рухову систему, коли ми підходимо до провалля. Саме він змушує нас прагнути до домінування, експансії простору та максимально створювати собі подібних. Полюбляє він тоталітарні суспільства і примус. Він просто шаленіє від церемоніалів та ієрархічності.
Крім того, він відповідає за біоритми та дуже любить річниці, свята, а особливо Новорічні.
Якщо не святкувати свята, то він збивається з ритму і порушується сприйняття соціального часу, виникають неврози та неспокій.
Варто сказати, що назва рептильний є символічною, бо він схожий на мозок рептилій.

З рептильного мозку виник нюховий мозок (лімбічний) – мозок ссавців. Він має 50 мільйонів років, знаходиться в глибині мозку. Він відповідає за наші емоції. Любить враження, стабільність і турботу.
Світ у якому цей мозок любить існувати це споживацьке суспільство та середовище брендів. Цінує тих осіб, які приносять враження, незабутні емоції та мотивацію. Тому ним залюбки сприймається вся атрибутика Нового року всіх часів і народів, а саме новорічні костюми, Санта, подарунки, ялика, ельфи, танцівниці Снігуроньки тощо. Назва також умовна, проте така конструкція мозку характерна всім ссавцям, і ми емоційно можемо легко спілкуватися з собаками, котами, дельфінами та іншими ссавцями.

З центру сексуального нюху мозку ссавців сформувалися великі півкулі мозку – мозок приматів. Виник він з метою інтеграції всієї діяльності для реалізації соціально еротичних колективних стосунків. Виник він 1,5-2,5 мільйонів років тому. Тому у всій нашій інтелектуальній діяльності присутній сексуальний компонент. Цей мозок оперує образами, символами, поняттями і швидко їх розпізнає класифікуючи на небезпечні, на незрозумілі чи на радісні.

Він, оперуючи символами та образами, практично подвоїв світ і наповнив його фікціями, соціальними конструкціями, ілюзорними переконаннями, ідеологемами тощо. Мова йде не про шаманів з бубном, а про осіб, які живуть у своїх фантазіях про світ і про місце людини в ньому, які перевершують його у сотні разів, зокрема: це, наприклад, юристи, які пропагують віру у закон і справедливість, яка діє на певній території і для певної категорії людей. Вийшовши за межі цієї території, чи коли здійснюється військова інвазія групи людей з іншої території, нівелюють існування цієї релігійно-містичної уявної реальності про закон. Проте зазначимо, що уявна реальність це не брехня, це витвір передньої частини мозку – чолової кори («орган цивілізації), яка відповідає за приписові знання. Тобто не про те яким є світ, а яким він має бути. Часто наші очікування і віра у щось руйнується у об’єктивній реальності.

На жаль, ми самі переконалися наскільки виявилися світові організації не продуктивними у боротьбі за справедливість, зокрема ООН, чи за гуманне ставленняЧервоний хрест. Перелічувати можна довго. Здавалося б така ірраціональність є вадою людини. Насправді ні.
Це метакогнітивна революція в еволюційному процесі приматів.
Зазвичай людські групи можуть на основі особистої взаємодії знати один одного і легко самоуправлятися до 150 осіб. Це ми бачимо як злагоджено люди діють у військових підрозділах де один одному відомі. Якщо група збільшується, то вона розпадається на нові групи де з’являється вся ієрархія з альфа-особи, коаліції, ідеологічних працівників, групи силового примусу і групи пересічних осіб, які ходять на роботу і назад додому. Завдяки надуманим поняттям в які вони вірять люди змогли об’єднатися у великі групи, які нараховують мільярдами. Українці з Хусту і Харкова, які живуть на відстані тисячу кілометрів і не знайомі легко об’єднуються навколо ідеї України у боротьбі за незалежність своєї країни від російських окупантів.

Новорічні свята це також уявна реальність. До поки більшість людей щиро вірять у це вона існуватиме. Конструктив новорічних уявних сутностей полягає у об’єднанні всього людства, що зменшує рівень неприязні один до одного.

Навіть було проведене дослідження нейропсихологами, як люди поміщені у фМРТ реагують на Новорічно-різдвяні стимули.

У сучасній англосаксонській культурній традиції свято Різдва і свято Нового року об’єднані одним часовим кластером і одними легендами про цю подію. Тому науковці назвали своє дослідження: «де знаходиться у мозку Дух Різдва».

Виявилося, що мозок у процесі пригадування цих свят сам спалахує як «різдвяна ялинка» і активуються всі центри радості та тім’яна ділянка, але відбувається це у тих, хто прикрашав, ялинку, готував подарунки й сам їх отримав. Хто цього не зазнав, то не мав такої реакції, яка по суті є одним із психологічних ресурсів зцілення. Тому вся обрядова складова святкування Нового року позитивно впливає на всі відділи мозку.

 

 

Богдан Ткач — доктор психологічних наук, професор, нейропсихолог, керівник науково-практичного центру нейропсихології та психосоматики медичного центру Deva Clinique