Total Views: 444

Вітаю усіх. Мене звати Павло, я працюю в рамках психоаналітичного методу вже більш 5 років, з дорослими, підлітками, парами та сімейними системами. Також я співпрацюю з організацією Ля Телепате.

З психоаналітичної точки зору сновидіння – це не просто спонтанний набір образів. Ці образи мають багато особливостей та призначень. Сьогодні я постараюсь розкрити таке явище, як сновидіння, з багатьох кутів.

По-перше це не має вигляду перегляду фільму, як нам може здаватися. Фрейд в одній із своїх робіт приводить доказ того, що сновидіння проходить дуже швидко, бо має вигляд швидкої зміни картинок і триває декілька секунд. Доказ – сновидіння піддослідного, який засинає з шиєю на спинці ліжка і йому сниться гільйотина і він одразу просинається, хоч йому і здавалося, що сновидіння тривало декілька хвилин.

Тобто ми розуміємо зараз, що тривалість сновидіння може здаватися значно довшим, ніж воно є насправді. Також хочу відзначити одну з функцій сновидіння – давати можливість людині доспати як можна довше.

Одразу згадуємо сни про водоспади, похід до туалету, швидку річку та ін. Але все ж таки ми прокидаємося та йдемо в туалет. Сновидіння виконувало функцію затримати людину і плутала її свідоме, ніби то вона вже зробила свою справу та можна далі спати.

Треба розуміти, що у сну є важлива фізіологічна функція – давати нашому організму, а саме внутрішнім органам, відновлюватися, і це можливо тільки під час сну. Тому проблеми з засинанням, часті прокидання та інше може шкідливо впливати на ваш стан здоров’я.

Однією з головних задач з психоаналітичної точки зору є можливість зрозуміти (символізувати) уявлення підсвідомого, які сховані за образами в сновидінні. Тобто сновидіння має вигляд дзеркала нашого внутрішнього світу. Воно може відображувати не тільки уявлення, але й афекти, якими вони заряджені. Тому деякі сни можуть відчуватися дуже навантаженими тривогою, гнівом, страхом.

Треба розуміти, що образи в сновидінні складно розуміти, тому в психоаналітичному погляді існує таке правило, як можливість багатьох інтерпретацій одного й того ж сновидіння. Я одразу згадую приклад з книги Девіда Розенфельда, який описує сновидіння пацієнта, у якому чоловік направляє на іншого зброю та робить постріл з кількох кутів. З одного кута це клієнт, який створює напад на психоаналітика, з другого – це відчуття нападу з боку аналітика, який інтерпретується, як чоловік зі зброєю. Сама зброя може символізувати кастраційну тривогу, а весь сон взагалі – про символізацію витісненої агресії.

Тому не треба спиратися на сонники з ключами до розуміння сновидінь, бо кожен сон суб’єктивний і його інтерпретація залежить від багатьох факторів:

  • Що людина робила за день чи декілька днів, яки образи могла інтегрувати за цей час;
  • Яка потужність афекту в цьому сновидінні;
  • Минуле людини;
  • Її психологічний стан зараз та ін.

Я зауважив погляд на психоаналітичному стані саме тому, що сновидіння є не тільки дзеркалом підсвідомого, але й відображенням стану нервової системи. Тому саме під час війни люди, що були травмовані, чия нервова система була частково зруйнована. Сновидіння також може бути дефрагметованим, не мати цілих образів, і тоді в роботі з цим сновидінням треба буде збирати ці шматки так само, як і збирати нервову систему людини взагалі.

Ще однією функцією сновидіння може бути відреагування внутрішнього напруження. Зразу згадуємо сни з потужними агресивними афектами, від яких ми можемо прокинутися з витріщеними очами та готовими до дії. У цьому сновидінні символізація відходить на другий план чи зовсім зникає, бо головною метою буде звільнити людину від накопиченого афективного заряду. Це може бути і тривога і страх, не тільки гнів. Тому якщо вам сниться такого роду сон, який має вигляд дуже реалістичного, не треба лякатися.

Але також треба зробити зауваження і на тому, що сновидіння може бути травматичним. В людині могла статися травма в минулому, яка була витіснена в підсвідоме, але не пропрацьована. І в момент стикання з ситуацією, що нагадує події минулого, яки привели до травми, може снитися сон, який буде цю минулу травму відображати, і це буде дуже важко для цієї людини. У такому випадку негайно звертайтесь до психолога чи психотерапевта, який має досвід у роботі з травмою.

Багато ще можна розповідати про сновидіння, але це дуже складна тема, тому я з Оленою Коссак часто веду ефіри саме по цей темі, на які я вас і запрошую.

 

 – Павло Думанський, психоаналітик