Total Views: 926

Вітаю, друзі! Сьогодні мова піде про ретравматизацію.

Під цим я маю на увазі травматичний досвід людини, який був витіснений у підсвідоме та забутий. Але через певні обставини цій досвід повертається у свідому частину та приєднується до травматичних подій, які кояться зараз.

Я пригадую перший запит до мене під час війни від жінки, яка попала у стан ретравматизації через страх за дорослу дитину. Це повернуло її у минуле, де вона стикнулася з жахливим досвідом з її іншою дитиною, який наклався на сучасну реальність.

Нерозуміння цього внутрішнього процесу через неможливість усвідомити травматичний досвід минулого, вона перебувала у постійному стані тривоги з епізодами панічних атак. Тільки здатність у безпечний обстановці, обґрунтованій терапевтичними рамками, вона змогла усвідомити травму минулого та від’єднати її від реальності, в якої її донька була на справді у більшій безпеці, ніж уявлялось.

І тільки вчора на групі підтримки виник схожий запит. Жінка жила, як їй здавалось, повним життям – робота, яка є максимально корисною для соціуму, успіхи в інших сферах життя. Але усе це перестало тримати її, коли вона стикнулась з ретравматизацією через події під час війни.

Поява травми минулого була настільки інтенсивною, що в аналізі ми з’ясували відсутність пропрацьованого горювання. На групі я з колегою змогли дати ефективний зворотний зв’язок, прийняти тривогу та біль, витримати, не зруйнуватись, та максимально підтримати, надавши також фокус для подальшої роботи.

Зараз через війну багато людей стикаються з травмами минулого, які вони старались забути та накласти поверх них нових себе – сильних, корисних, енергійних. Тому якщо ви також вже встигли стикнутись з якоюсь травмою минулого, рекомендую приділити цьому увагу та звернутися по допомогу до психолога.

Я нагадаю, що працюю онлайн (https://t.me/pavel_psiholog) та очно (Одеса), як практикуючий психоаналітик з багатим досвіду пропрацювання травм та інших форм запитів.

Також я та моя колега Оленою Коссак ведемо групи підтримки, на яких ви також можете прийти зі своїм запитом.

   – Павло Думанський, психоаналітик